To get the most accurate estimate of your product costs, you can enter in your overhead expenses and FlexiBake will factor them in. This allows you to get the most accurate cost analysis for your recipes and products, as well as a deeper analysis of your profit margin.
Your overhead is expenses like facility rent/mortgage, utilities, machine maintenance and rental, any non-production personnel salaries or wages (e.g. receptionists, supervisors, accountants), or costs associated with company vehicles. These are entered as an annual amount. Then, by providing your average production days per month, shifts per day, hours per shift and average number of production personnel on the floor per shift, FlexiBake calculates your average Overhead Cost Per Person Per Hour.
To setup or update your overhead cost information:
- Navigate to the Menu Bar, to the Administration drop down, then click FlexiBake Preferences.
- Click on the Accounting tab and then the Overhead Cost Per Person Per Hour button.
- A pop-up will appear. Click Yes to continue to a the new window.
- Click on a record in the grid to update the Annual Overhead Cost descriptions and amounts. You may click on a blank line at the bottom of the grid to add additional fields if required. FlexiBake provides some default entries. You can delete unnecessary lines or entries by selecting the row, then clicking the Delete Row button.
- You can organize the grid to make it more readable: to add blank lines, click into the blank line at the bottom and put a space in the description, leaving the quantity at 0. To move line around, select the line to move, then use the up and down arrow buttons on the right to adjust the position of that entry.
- In the subsection Overhead Calculation Summary in the bottom right corner, update the blank fields based on production values.
- Click Update Preferences, then OK in the top right corner to save your changes.
Please ensure you have Updated your Preferences when finished to reflect your Overhead Per Person Per Hour in FlexiBake Preferences.
Now your overhead will be accounted for in your cost analysis. For more costing information and tools, see our articles:
A little lost or rusty? Consider taking one one of our refresher courses! An overview of the Nutrition and Costing class can be found in FBN102 - Nutrition and Costing. It includes an in-depth explanation of how and why to do this.
Comments
0 comments
Please sign in to leave a comment.